През 2021 напуснах сигурната си работа, взех решението да имам свой бизнес и да работя за себе си. Заедно със свободата и отговорността, дойде и страхът и хилядите въпроси- ще се справя ли; ще намеря ли клиенти; ще смогна ли сама с всичко, което изисква един бизнес?

Когато човек е изправен пред подобни изпитания, със сигурност се променят и приоритетите му. Как обаче да сортираш и разделиш важните от второстепенните неща- та то всичко е важно? Тогава се върнах към моето защо: защо реших да напусна; какъв бе вътрешният мотив; защо предприех тази крачка? Отговорът бе един- защото вярвах, че мога да дам повече, следвайки сърцето си, без да опитвам да слагам себе си, другите или хората, с които работя в рамки.

Всеки може да го случи, но е нужно да знае каква е посоката, какви са стъпките, а планът се определя само от едно- от нашите ценности, защото именно ценностите подреждат нашите приоритети по начин, по който работи и ни удовлетворява.

Какво всъщност са ценностите– това са твоите принципи, които те водят напред и които ти помагат да вземаш правилните решения за живота си. Когато живееш в синхрон с тях, всеки избор, който правиш в различните аспекти на живота ти, води до удовлетворение и усещане за цялост на личността.

Ценностите ти помагат да определиш своите граници и да очертаеш защитеното пространство около теб- „докъде мога да стигна; къде свършвам аз и къде започваш ти?“ Именно те са твоето мерило за това, кое е добро и кое лошо; кое е правилно и кое неправилно; кое е нормално и кое не?

Когато работя с двойки и виждам разминавания, които са големи и основни, знам че това е поради факта, че двойката не споделя общи ценности. Това е причината в отношенията с другите да имаш сериозни неразбирателства- не поради несходство в характерите, а поради факта, че не споделяте общи ценности. Това не прави теб или другия лош, просто не сте една вълна и няма общи точки на пресичане.

Как да определя кои са моите ценности?

Съществуват около 200 ценности, но ако ги имаш пред себе си и започнеш да ги групираш, в крайна сметка ще стигнеш до около 20 основни, от които трябва да отделиш твоите топ 5.

Тук идва моментът да спомена, че нашите ценности се променят с годините и времето, тъй като ние се променяме, еволюираме, израстваме и така е нормално (и така трябва). За това е нужно да правим разбор и оценка на това какво е важно за нас, на всеки 6 месеца или 1 година. Ако пропуснеш тази важна стъпка е съвсем вероятно да имаш усещането, че все едно вървиш срещу себе си. Всъщност причината е в това, че живееш с ценности, които вече не ти служат и е нужна преподредба.

Едно от нещата, които обърква изключително много хората, са наложените стандарти от обществото и дефиницията, която то е изградило за това какво означава да си щастлив и успешен.

Масова грешка, за която човек не се замисля е това, че ти започваш да приоритизираш неща, които са важни за външния свят, а не за теб самия, защото „това е общоприетото“. И се получава следното- влагаш време и енергия в нещо, което е донесло щастие и успех на някой друг, но дали неговата визия, ценностна система и вярвания са същите като твоите, остава загадка.

Именно това води човек до задънена улица- да правя всичко като по учебник, но да няма резултат. Няма как подобно нещо да работи- дори два шоколадови бонбона, направени от едни и същи съставки, няма да имат една и съща форма- така е и с хората- нужно е да се работи индивидуално.

Да се върнем на тези 5 ценности, които е нужно да определиш. Колкото по- наясно си с твоята визия, вярвания, имаш осъзнатост за това какви са твоите мисловни модели, толкова по- ясно ще се откроят тези, които са водещи за теб. Това, което ще ти помогне е да дадеш дефиниция на всяка една ценност, от тази голяма група от 20 ценности. Имам наблюдения, че хората понякога не са наясно какво стои зад семантиката на дадена дума- дали е емоция, чувство, ценност- определи какво влагаш в нея.

Давам пример- работих с клиентка, която е омъжена и двамата със съпруга и, не искат деца (решение, което са взели още в началото на техните отношения). Тя слага като ценност семейството на първо място. Друга моя клиентка е сгодена и мечтае за детенце, но решава да сложи семейство под номер три, защото цитирам „все още нямаме деца“. Тук няма правилно и грешно- за някои семейство означава „аз и ти“, за други „аз, ти и дете“. И в двата случая, има правота според техните разбирания, за това твоите собствени дефиниции са от ключово значение. Дефиницията сама по себе си определяме спрямо нашите разбирания, вярвания, опитност и предпочитания.

Как разбирам, че живея според моите ценности и не вървя срещу тях– когато се достигне до синхрон или както го наричаме в психологията „когнитивна конгруентност“- когато моите мисли и вярвания, напълно съответстват на моите думи и действия.

Какво се случва, когато направя компромис с моите ценности?

На всеки се е случвало да върви срещу себе си- дали поради ниска самооценка, очакване другите да ме валидират; страх от отхвърляне; желание да се впиша- просто да се отдалечаваш от същността ти. С това, се отдалечаваш и от нещата, които са ценни за теб и именно от там идва усещането, че „не съм себе си, че не живея моя живот“.

Практика, с която лесно може да модифицираш това, е следната:

Това е причината, често да споменавам, че дори и да потиснеш дадени чувства или емоции, те винаги, винаги, винаги се проявяват в твоето поведение. За това никога не трябва да подминаваме това, което усещаме и да благодарим за това, че нашето емоционално и физическо тяло са толкова умни и ни подават информация за това къде е нужно да направим промяна.

Практики като майндфулнес, медитация, писане на журнал, ще помогнат в посока на това да опознаваш себе си и да се свързваш с твоето автентично аз. Ще се учудиш колко лесно ще назоваваш и квалифицираш своите ценности.

Обикновено те започват да се трансформират и да имат нужда от промяна, когато минаваме през големи житейски промени и трудни ситуации. Най- важното, което е нужно да запомниш е това, че не е нужно  чрез твоите ценности да доказваш нещо на някой. Те служат на теб, а не на външния свят. Те са твоето мерило за щастие, успех, растеж, напредък.

В отношенията, хората смятат че ако направят компромис със своите ценности и с това, което е важно за тях, това ще спаси връзката. Грешка! Всеки компромис, който направиш ще породи негодувание в теб, което поради потискане и невъзможност за изразяване, ще се появи като деструктивно поведение след време. Правейки това, посланието, което изпращаш към себе си е: „Не съм приоритет. Не съм важен“

Какво да направим, след като сме идентифицирали нашите ценности? Какво е важно?

1. Поставяй си цели, спрямо ценностите ти- независимо дали става дума за бизнес, връзки, твои лични цели, навици или дори изграждане на рутина, поставяй цели, които са в пълен синхрон с твоите приоритети.

2. Твоите ценности като компас- използвай ги като твой пътеводител и нещо, което те насочва. Когато вземаш дадено решение, винаги си задавай въпроса: „Това противоречи ли на моята ценностна система или съм напълно спокоен и уверен в решението си и в това, че няма да съжалявам по- късно?“

3. Носи лична отговорност – не оставяй на първични импулси и емоционални моменти да вземат превес и да наклонят везните в посока, която те отдалечава от теб. Понякога хората се поддаваме на това чувство, но то е доста илюзорно и човек е нужно да внимава.

Ценностите са нашата котва. Така както фокусът върху нашия дъх винаги ни връща към нас и това да бъдем „тук и сега“, така и основните ни ценности са нещото, което винаги ни връща към себе си.

Ако искаш да постигнеш хармония във всяка една сфера от живота си, сверявай часовника си с твоето сърце и този, който си отвътре, защото мисията на всеки един от нас, е да достигне най- пълния си възможен потенциал!